Termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

Termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

Termal Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Hayatımızın her anında farklı farklı alanlarda kullandığımız yazıcılar, ihtiyaçlarımız doğrusunda şekillenerek pek çok farklı amaca hizmet edecek şekilde tasarlanıyor. Yazıcılar çalışma prensiplerine göre mürekkep püskürtmeli, lazerli, nokta vuruşlu ve termal olarak birbirlerinden ayrılıyor. Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcıları genellikle ev ve ofis hayatında sıklıkla kullanırken, termal yazıcı gibi daha spesifik yazıcı çeşitleri herkese değil yalnızca belirli alanlarda faaliyet gösteren kişilere hitap ediyor.

Bu içeriğimizde, termal yazıcı nedir sorusuna yanıt arayan kullanıcıları bilgilendirmek istiyor ve fiş yazıcısı olarak da bilinen termal yazıcılar hakkında sizlere pek çok detay sunuyoruz.

Termal Yazıcı Nedir?

Termal yazıcı; direkt termal ya da termal transfer metotlarıyla baskı yapan ve genellikle bagaj etiketleri, kredi kartı slipleri ve benzeri kısa süreli kullanımda olacak barkodları basmak için kullanılan bir yazıcı çeşididir.

Termal yazıcılar günlük hayattan, yani ofis ve ev ortamından ziyade, özellikle endüstriyel alanlarda sık sık kullanılıyor. Lojistik süreçlerindeki etiketlemelerden tutun da kredi kartı sliplerine kadar pek çok etiket basımında termal yazıcılardan ya da termal yazıcı teknolojisinden faydalanıyor. Termal yazıcıların bu alanda tercih edilmelerinin temel sebebi, termal etiket yazıcı modellerinin mürekkep püskürtmeli ya da lazer yazıcılara oranla çok daha az maliyete ve çok daha az atığa sahip olmasıdır.

Ayrıca termal yazıcılar diğer yazıcı türlerine oranla çok daha kompakt bir tasarıma sahiptir. İşlevleri kısıtlı ve nokta atışı hedefli olduğundan, bu yazıcıları işlevleri dışında kullanmak çoğu zaman mümkün değildir. Bu sebepten minimum alan kaplar ve minimum maliyetle çalışırlar. Termal yazıcı modellerinin sıklıkla termal barkod yazıcı ya da termal etiket yazıcı olarak anılması da tam olarak bu işlevlerinden kaynaklanır.

Termal yazıcı nedir sorusunun en özet cevabı; barkod ve etiket tarzı ürünlerin basımı için kullanılan bir yazıcı türü olduğudur.

Termal Yazıcı Nasıl Çalışır?

Termal yazıcılar, termal transfer baskı ve doğrudan termal baskı adı verilen iki farklı çalışma yöntemine sahiptir. Her iki yöntemde de ısıtılmış bir baskı kafası aracılığıyla yazma ve basma işlemi gerçekleştirilir.

Her iki yöntemin benzer olduğunu söylemiş olsak da aslında bu yöntemler birbirlerinden çok kesin çizgilerle ayrılırlar. Yöntemlerden biri sayesinde çok daha uzun ömürlü etiket ve barkod baskıları almak mümkün olurken, diğer bir yöntem ile çok daha pratik ancak daha kısa ömürlü baskılar almak mümkün olacaktır.

Gelin, konuyu biraz daha derinleştirerek termal etiket yazıcıların çalışma metotlarını ve bu metotlar arasındaki farkları inceleyelim.

Termal Transfer Baskı Nedir?

Termal transfer baskı yönteminde ısıtılmış baskı kafası ve ince bir şerit kullanılır. Bu yöntemle elde edilen barkod etiketleri çok daha yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olur.

Termal transferde ısınan baskı kafaları, kullanılan şeride ısı uygulayarak mürekkebin erimesini ve böylelikle baskının oluşmasını sağlar.

Termal transfer baskı yönteminde kullanılan transfer şeridi büyük bir öneme sahiptir. Transfer şeritleri balmumu, balmumu & reçine ve reçine şeritleri olmak üzere 3’e ayrılır. Balmumu şeritleri daha düşük ısıda baskı yapmaya olanak tanırken reçineye oranla daha yumuşak olan yapıtaşları sebebiyle bozulmaya daha müsaittir. Reçine şeritleri ise balmumuna oranla daha yüksek bir baskı sıcaklığı gerektirir ancak bozulmalara karşı daha dayanıklıdır.

Termal transfer metodunu kullanan termal yazıcılar baskı işlemini doğrudan medya üzerinde gerçekleştirdiğinden (Yani mürekkebi eriterek doğrudan kullanılan materyal üzerinde baskı gerçekleştirdiğinden), barkod ve etiketlerin özellikle uzun ömürlü olması gereken lojistik, laboratuvar numuneleri ve makine etiketleri gibi alanlarda kullanılır.

Doğrudan (Direkt) Termal Baskı Nedir?

Doğrudan termal baskı yönteminde kullanılan ısıya duyarlı kağıt, ısıtılmış baskı kafasının altından geçerken kimyasal işlem görmüş yapısı sebebiyle karararak baskı işlemine uğrar.

Doğrudan termal baskı yönteminde bir şeride ya da mürekkebe ihtiyaç duyulmaz.

Direkt termal baskı yöntemini kullanan termal yazıcılar, diğer yazıcı türlerine oranla çok daha basit bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Çünkü bu yazıcılarda işlem yalnızca baskı kafası ve kimyasal bir kağıt (medya) ile gerçekleştirilir. Bu sebepten çok düşük maliyete ve neredeyse sıfır atığa sahiptir.

Bu avantajının yanı sıra, doğrudan termal baskı yöntemini kullanan termal yazıcıların en büyük dezavantajı ise elde edilen baskı ürünlerinin kısa ömürlü olmasıdır. Bu sebepten, doğrudan baskı yöntemini lojistik, makine ya da laboratuvar numunelerinin etiket baskısında kullanmak mümkün değildir. Çünkü bu tip baskıların uzun ömürlü olması ve ne kadar zaman geçerse geçsin halen okunabilir durumda olması beklenir.

Ancak kredi kartı slipleri gibi daha kısa süreli kullanım ömrü gerektiren baskılarda, doğrudan termal baskı yöntemi tercih edilir.

Termal Yazıcı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıpkı her yazıcı çeşidinde olduğu gibi termal yazıcılarda da uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım için dikkat etmeniz gereken pek çok husus mevcuttur. Öncelikle cihazın kurulumunu yaparken mutlaka satın aldığınız yazıcı markasının sizler için hazırlamış olduğu kullanıcı kitapçığını okumalı ve tüm püf noktalara göz atmalısınız. Ayrıca kurulumu gerçekleştirirken mutlaka topraklaması bulunan, yani ani enerji artışı ya da düşüşü söz konusu olduğunda cihazını koruyabilecek elektrik sistemlerini kullanmalısınız.

Termal yazıcılar kompakt tasarımları sebebiyle yaşam alanlarında ya da ofislerde pek çok noktaya yerleştirilebilir. Ancak bu noktaları tercih ederken, yazıcıya zarar gelmeyeceğinden emin olmalısınız. Eğer ilgili noktada ya da bu noktanın yakınlarında sık sık sıvı bulunduruyorsanız, sıvı dökülme riskini göz önünde bulundurmalı ve termal yazıcınızı bu alana yerleştirmemelisiniz.

Termal Barkod Yazıcı Modellerini Kimler Kullanabilir?

Yazıcı çeşitlerini araştıran kullanıcılar, karşılaştıkları yazıcı çeşidini aktif olarak kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor. Kullanıcılar genellikle lazer yazıcı nedir ya da mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir gibi sorulara yanıt arasa da zaman zaman araştırmayı derinleştirip termal yazıcı nedir sorusunu da sorabiliyor.

Lazer yazıcı ve mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri iş ortamından ev ortamına kadar pek çok noktada kullanılsa da termal yazıcı modelleri ne yazık ki bu iki alanda da sizlere büyük bir fayda sağlamıyor. Termal yazıcılar daha önce de belirttiğimiz gibi sıklıkla termal etiket yazıcı ya da termal barkod yazıcı isimleriyle anılıyor.

Eğer lojistik ya da benzeri sık sık etiketleme yapmanızı gerektiren profesyonel bir işiniz ya da kişisel bir uğraşınız yoksa, termal yazıcı modelleri sizin için çok da uygun olmayacaktır.

Termal yazıcı nasıl çalışır,
Termal YAZICI test,
Termal Yazıcı,
Termal Yazıcı Fiyatları,
Doğrudan termal nedir,
Termal yazıcı kağıt Boyutu ayarları,
Termal transfer yazıcı,
zjiang zj-5890k 58mm usb termal yazici kurulumu,

telefoncu termal yazıcı kontör yükleme fişi ayarları

telefoncu termal yazıcı kontör yükleme fişi ayarları

Zjian 58 ve 80 mm Termal yazıcı kurulumuna başlamak için

Lütfen önce aşağıdaki linkten gerekli driver dosyalarını indirin.

Termal Yazıcı Sürücüleri ( for 58mm/76mm/80mm Printer 1.2MB

Buradan İndir

Buradan işletim sistemimizi seçiyoruz. Eğer bilgisayarımıza bağlı başka bir yazıcı mevcutsa bunun hangi portta olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor bunun için de denetim masasına giriyoruz. Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünde diğer yazıcımısın üzerine sağ tıklayıp, Yazıcı Özellikleri’ne tıklıyoruz. USB001’de olduğunu varsayarsak Pos-58 kurulumu için USB002’yi veya diğer seçenekleri seçebiliriz.

Eğer Pos58 yazıcınızın varsayılan yazıcı olmasını istemiyorsanız Set as default printer kısmında mevcut olan tik işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

TÜM AYARLARI YAPTIĞINIZDAN EMİN OLUNUZ

YİNEDE BAŞARILI OLMADIYSA 100 ÜCRET KARŞILIĞINDA BİZ SİZİN İÇİN KURULUM YAPARIZ

0537 814 34 74

 

 

Termal yazıcı kağıt Boyutu ayarları,
zjiang zj-5890k 58mm usb termal yazici driver indir,
zjiang zj-5890k 58mm usb termal yazici kurulumu,
Pos 58 kurulum,
Pos 58 driver,
Possify Termal Yazıcı kurulumu,
POS CLASS yazıcı kurulumu,
Yemek sepeti Yazıcı ayarları,

Pos 80mm termal yazıcı kurulumu USB termal yazıcı nasıl kurulur

Pos 80mm termal yazıcı kurulumu USB termal yazıcı nasıl kurulur

Öncelikle bu termal yazıcıyı sağlıklı olarak kullanmak için Windows 7 veya alt sürümü bir işletim sistemi kullanmanız gerekiyor.

POS 80 Sürücüsü indirin ve kurulumunu yapın.

Kurulum sırasında işletim sisteminizi seçin ve port olarak LPT1 portunu değiştirmeyin.

Kurulum sonrası açılan ekranda Bağlantı Noktalarına girin ve boşta olan bir usb portunu seçin.

Sınama sayfası basarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer 2 satır boş olarak çıktı veriyorsa yazıcı karakteri Çince’de kalmıştır. Bunu düzeltmek için talimatları görmek için yazıcı kapalıyken feed tuşuna basılı tutun ve tuşu bırakmadan açma kapama tuşundan yazıcıyı açın. Çıktı olarak gelecek bilgilendirmelere göre düzeltmeleri yapın

YEMEKSEPETİ ile %100 UYUMLU FATURAMATİK ile %100 UYUMLU Adisyon Sipariş Sistemleri ile %100 UYUMLU Termal Fiş Makbuz Adisyon Pos Yazıcı 80 mm Otomatik Kesicili

Pos Yazıcı 58mm kredi kartı boyutunda dır

Bizleri Arayin Çekinmeden 

AnyDesk Program ücretsiz indir  üzerinden bağlanabiliyorum 15 dk içerisinde kurulurum yapıyorum

Çok Arayanlar olduğu için ücret uygulamak zorunda kaldık… Bilgisayarcı çağırsanız en az 250 tl alacak 

Kullurum için 100 tl ücret alıyoruz Bizleri Çekinmeden Arayın…

0537 814 34 74 kullurum için bizleri Hemen Arayabilirsiniz *

ÖZCAN BEY

Garanti Bankası
HESAP SAHİBİ : Özcan Büyük
IBAN : TR33 0006 2000 6710 0006 6455 40

termal yazici adisyon yazici kullurum
termal yazici adisyon yazici kullurum