Termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

Termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

Termal Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Hayatımızın her anında farklı farklı alanlarda kullandığımız yazıcılar, ihtiyaçlarımız doğrusunda şekillenerek pek çok farklı amaca hizmet edecek şekilde tasarlanıyor. Yazıcılar çalışma prensiplerine göre mürekkep püskürtmeli, lazerli, nokta vuruşlu ve termal olarak birbirlerinden ayrılıyor. Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcıları genellikle ev ve ofis hayatında sıklıkla kullanırken, termal yazıcı gibi daha spesifik yazıcı çeşitleri herkese değil yalnızca belirli alanlarda faaliyet gösteren kişilere hitap ediyor.

Bu içeriğimizde, termal yazıcı nedir sorusuna yanıt arayan kullanıcıları bilgilendirmek istiyor ve fiş yazıcısı olarak da bilinen termal yazıcılar hakkında sizlere pek çok detay sunuyoruz.

Termal Yazıcı Nedir?

Termal yazıcı; direkt termal ya da termal transfer metotlarıyla baskı yapan ve genellikle bagaj etiketleri, kredi kartı slipleri ve benzeri kısa süreli kullanımda olacak barkodları basmak için kullanılan bir yazıcı çeşididir.

Termal yazıcılar günlük hayattan, yani ofis ve ev ortamından ziyade, özellikle endüstriyel alanlarda sık sık kullanılıyor. Lojistik süreçlerindeki etiketlemelerden tutun da kredi kartı sliplerine kadar pek çok etiket basımında termal yazıcılardan ya da termal yazıcı teknolojisinden faydalanıyor. Termal yazıcıların bu alanda tercih edilmelerinin temel sebebi, termal etiket yazıcı modellerinin mürekkep püskürtmeli ya da lazer yazıcılara oranla çok daha az maliyete ve çok daha az atığa sahip olmasıdır.

Ayrıca termal yazıcılar diğer yazıcı türlerine oranla çok daha kompakt bir tasarıma sahiptir. İşlevleri kısıtlı ve nokta atışı hedefli olduğundan, bu yazıcıları işlevleri dışında kullanmak çoğu zaman mümkün değildir. Bu sebepten minimum alan kaplar ve minimum maliyetle çalışırlar. Termal yazıcı modellerinin sıklıkla termal barkod yazıcı ya da termal etiket yazıcı olarak anılması da tam olarak bu işlevlerinden kaynaklanır.

Termal yazıcı nedir sorusunun en özet cevabı; barkod ve etiket tarzı ürünlerin basımı için kullanılan bir yazıcı türü olduğudur.

Termal Yazıcı Nasıl Çalışır?

Termal yazıcılar, termal transfer baskı ve doğrudan termal baskı adı verilen iki farklı çalışma yöntemine sahiptir. Her iki yöntemde de ısıtılmış bir baskı kafası aracılığıyla yazma ve basma işlemi gerçekleştirilir.

Her iki yöntemin benzer olduğunu söylemiş olsak da aslında bu yöntemler birbirlerinden çok kesin çizgilerle ayrılırlar. Yöntemlerden biri sayesinde çok daha uzun ömürlü etiket ve barkod baskıları almak mümkün olurken, diğer bir yöntem ile çok daha pratik ancak daha kısa ömürlü baskılar almak mümkün olacaktır.

Gelin, konuyu biraz daha derinleştirerek termal etiket yazıcıların çalışma metotlarını ve bu metotlar arasındaki farkları inceleyelim.

Termal Transfer Baskı Nedir?

Termal transfer baskı yönteminde ısıtılmış baskı kafası ve ince bir şerit kullanılır. Bu yöntemle elde edilen barkod etiketleri çok daha yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olur.

Termal transferde ısınan baskı kafaları, kullanılan şeride ısı uygulayarak mürekkebin erimesini ve böylelikle baskının oluşmasını sağlar.

Termal transfer baskı yönteminde kullanılan transfer şeridi büyük bir öneme sahiptir. Transfer şeritleri balmumu, balmumu & reçine ve reçine şeritleri olmak üzere 3’e ayrılır. Balmumu şeritleri daha düşük ısıda baskı yapmaya olanak tanırken reçineye oranla daha yumuşak olan yapıtaşları sebebiyle bozulmaya daha müsaittir. Reçine şeritleri ise balmumuna oranla daha yüksek bir baskı sıcaklığı gerektirir ancak bozulmalara karşı daha dayanıklıdır.

Termal transfer metodunu kullanan termal yazıcılar baskı işlemini doğrudan medya üzerinde gerçekleştirdiğinden (Yani mürekkebi eriterek doğrudan kullanılan materyal üzerinde baskı gerçekleştirdiğinden), barkod ve etiketlerin özellikle uzun ömürlü olması gereken lojistik, laboratuvar numuneleri ve makine etiketleri gibi alanlarda kullanılır.

Doğrudan (Direkt) Termal Baskı Nedir?

Doğrudan termal baskı yönteminde kullanılan ısıya duyarlı kağıt, ısıtılmış baskı kafasının altından geçerken kimyasal işlem görmüş yapısı sebebiyle karararak baskı işlemine uğrar.

Doğrudan termal baskı yönteminde bir şeride ya da mürekkebe ihtiyaç duyulmaz.

Direkt termal baskı yöntemini kullanan termal yazıcılar, diğer yazıcı türlerine oranla çok daha basit bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Çünkü bu yazıcılarda işlem yalnızca baskı kafası ve kimyasal bir kağıt (medya) ile gerçekleştirilir. Bu sebepten çok düşük maliyete ve neredeyse sıfır atığa sahiptir.

Bu avantajının yanı sıra, doğrudan termal baskı yöntemini kullanan termal yazıcıların en büyük dezavantajı ise elde edilen baskı ürünlerinin kısa ömürlü olmasıdır. Bu sebepten, doğrudan baskı yöntemini lojistik, makine ya da laboratuvar numunelerinin etiket baskısında kullanmak mümkün değildir. Çünkü bu tip baskıların uzun ömürlü olması ve ne kadar zaman geçerse geçsin halen okunabilir durumda olması beklenir.

Ancak kredi kartı slipleri gibi daha kısa süreli kullanım ömrü gerektiren baskılarda, doğrudan termal baskı yöntemi tercih edilir.

Termal Yazıcı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıpkı her yazıcı çeşidinde olduğu gibi termal yazıcılarda da uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım için dikkat etmeniz gereken pek çok husus mevcuttur. Öncelikle cihazın kurulumunu yaparken mutlaka satın aldığınız yazıcı markasının sizler için hazırlamış olduğu kullanıcı kitapçığını okumalı ve tüm püf noktalara göz atmalısınız. Ayrıca kurulumu gerçekleştirirken mutlaka topraklaması bulunan, yani ani enerji artışı ya da düşüşü söz konusu olduğunda cihazını koruyabilecek elektrik sistemlerini kullanmalısınız.

Termal yazıcılar kompakt tasarımları sebebiyle yaşam alanlarında ya da ofislerde pek çok noktaya yerleştirilebilir. Ancak bu noktaları tercih ederken, yazıcıya zarar gelmeyeceğinden emin olmalısınız. Eğer ilgili noktada ya da bu noktanın yakınlarında sık sık sıvı bulunduruyorsanız, sıvı dökülme riskini göz önünde bulundurmalı ve termal yazıcınızı bu alana yerleştirmemelisiniz.

Termal Barkod Yazıcı Modellerini Kimler Kullanabilir?

Yazıcı çeşitlerini araştıran kullanıcılar, karşılaştıkları yazıcı çeşidini aktif olarak kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor. Kullanıcılar genellikle lazer yazıcı nedir ya da mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir gibi sorulara yanıt arasa da zaman zaman araştırmayı derinleştirip termal yazıcı nedir sorusunu da sorabiliyor.

Lazer yazıcı ve mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri iş ortamından ev ortamına kadar pek çok noktada kullanılsa da termal yazıcı modelleri ne yazık ki bu iki alanda da sizlere büyük bir fayda sağlamıyor. Termal yazıcılar daha önce de belirttiğimiz gibi sıklıkla termal etiket yazıcı ya da termal barkod yazıcı isimleriyle anılıyor.

Eğer lojistik ya da benzeri sık sık etiketleme yapmanızı gerektiren profesyonel bir işiniz ya da kişisel bir uğraşınız yoksa, termal yazıcı modelleri sizin için çok da uygun olmayacaktır.

Termal yazıcı nasıl çalışır,
Termal YAZICI test,
Termal Yazıcı,
Termal Yazıcı Fiyatları,
Doğrudan termal nedir,
Termal yazıcı kağıt Boyutu ayarları,
Termal transfer yazıcı,
zjiang zj-5890k 58mm usb termal yazici kurulumu,

Termal yazıcı Yemek Sepeti Uyumlu

Termal yazıcı Yemek Sepeti Uyumlu

termal adisyon yazıcı : Yemek sepeti termal yazcısı kurulumu yaparak satış hizmeti verilmektedir. İş yeri sahiplerin almak istedikleri termal yazıcı post cıhazını endişe yapmasına gerek duymadan kurulum yapan görevli arkadaşımızdan siparışını vererek kurulum hizmeti alabilmektedir.

yemek sepeti pos cihazı ; İstanbul bölgesi Ümraniye de mekanımız olmakta. Tüm Türkiye nin her yerine yemek sepeti için kullanılan termal yazıcı fişi olmazlardan birtanesi olarak kullanılmaya düzenlenerek yemek veya aparatıf tüm satışlar için gayet kullanışlı hizmete sunulmuştur.

yemek sepeti pos cihazı yazıcı ne işe yarar

Yemek sepeti termal lokanta gibi yiyecek sektörü olan cafe, lokanta, pizzacı gibi tüm

termal yazıcı
termal yazıcı
yemek sepeti pos cihazı

insanların tüketeceği yiyecek sektörlerinde kullanılabilecek fiş sistemi olan termal yazıcı yada adlandırılan adisyon yerine geçebilen çok kullanışlı mekan sahıplerini rahatlığa ulaştıran bir sistemdir.

Yemeksepeti kullananlara veya yiyecek vede tüketiciler için çok cazıp kolay kullanışı olan adısyon fiş tarzı termal adıyla karsonıye siparışları için tasarlanmıştır. hızlıca sipariş ver. Canlı Müşteri Hizmeti. Seçilmiş Menü Fırsatları. Online Yemek Siparişi. Kapıda Ödeme Kolaylığı. Markalar: Burger King, McDonald’s, Little Caesars Pizza, Subway, Pizza Pizza, KFC, Pizza Hut, Caffè Nero, Popeye’s. gibi tarz sektörlerın işıne yarayacak sistemdir.

FY825X Termal Adisyon Yemek Sepeti Yazıcı

Geliştirilmiş ve güvenilir performans
Küçük ve orta ölçekli yazma uygulamalarına uygun özellikler
ESC / POS komutları uyumlu
GB18030 Çince ve birçok uluslararası dikl desteği
Kaliteli Entegre yapı
Seri + USB veya Ethernet arayüzü
USB optimizasyon (PC portu yazıcı veya USB portu değiştiğinde aynı kalır)
Entegre Otokesme & mekanik

 

Termal yazıcı Yemek Sepeti Uyumlu

Yemek Sepeti ve Faturamatik Kredi karti ödeme bir çok alanda kullanabilirsiniz sifir kutusunda ellimde 5 yakın var Uzak masa ustu ile kurulum ücretsiz yaparız Kargo Hizmetimizde vardir  Yemek Sepeti için yazıcı en uygun fiyatlara En ucuz Termal Yazıcı Sadece Bizde! Ürünler sıfır olup kutu içeriği ile birlikte tüm Türkiye’ye gönderimi gerçekleştirilmektedir.Fatura Ödeme Merkezleri, Restaurantlar (Yemeksepeti) , Parça Kontör Satış Noktaları, Cafeler, Eczaneler, Kuru Temizlemeciler, Aile Sağlığı Merkezleri, Kırtasiyeler, Otopark İşletmeleri ve bir çok sektörde kullanım imkanı.

Sancaktepe termal yazıcı Yemek Sepeti Uyumlu

Sancaktepe termal yazıcı Yemek Sepeti Uyumlu

SORUNSUZ VE GÜVENLİ BASKI İÇİN TERMAL YAZİCİ

Yazıcı arızalarıyla kaybedecek zamanınız yok. Yazıcılar kusursuzca, neredeyse hiç fark edilmeyecek şekilde çalışmalıdır. Onlar bozulursa, operasyonlarınız da aksar. Termal yazici ile sorunları giderin.

Kolay kurulumundan kaliteli yapısına ve performans artıran Print DNA yazılım araç setine kadar, yazıcılarımız kendine güvenen, dayanıklı ve en yoğun çalışma koşullarında bile sürekli çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bir donanımdan daha fazlasına sahip olan bu yazıcılar özerklik, zeka ve diğer markalarda olmayan bir güvenlik sunarak size gönül rahatlığı ve gerçek bir korunma hissi sağlar.

50 yıllık termal baskı inovasyonuna sahip Termal yazici ile güvenle baskı alın. Ödün Vermeyin. Termal yazici ile hepsine sahip olun.

SİPARİS İÇİN TİKLAYIN

Yemek sepeti uyumlu termal yazıcı

yemek sepeti termal yazıcısı ; İstanbul bölgesi Ümraniye de mekanımız olmakta. Tüm Türkiye nin her yerine yemek sepeti için kullanılan termal yazıcı pişi olmazlardan birtanesi olarak kullanılmaya düzenlenerek yemek veya aparatıf tüm satışlar için gayet kullanışlı hizmete sunulmuştur.

yemek sepeti termal yazıcısı ne işe yarar

Yemek sepeti termal lokanta gibi yiyecek sektörü olan cafe, lokanta, pizzacı gibi tüm

yemek sepeti termal yazıcısı
yemek sepeti termal yazıcısı

insanların tüketeceği yiyecek sektörlerinde kullanılabilecek fiş sistemi olan termal yazıcı yada adlandırılan adisyon yerine geçebilen çok kullanışlı mekan sahıplerini rahatlığa ulaştıran bir sistemdir.

Yemeksepeti kullananlara veya yiyecek vede tüketiciler için çok cazıp kolay kullanışı olan adısyon fiş tarzı termal adıyla karsonıye siparışları için tasarlanmıştır. hızlıca sipariş ver. Canlı Müşteri Hizmeti. Seçilmiş Menü Fırsatları. Online Yemek Siparişi. Kapıda Ödeme Kolaylığı. Markalar: Burger King, McDonald’s, Little Caesars Pizza, Subway, Pizza Pizza, KFC, Pizza Hut, Caffè Nero, Popeye’s. gibi tarz sektörlerın işıne yarayacak sistemdir.

FY825X Termal Adisyon Yemek Sepeti Yazıcı

Geliştirilmiş ve güvenilir performans
Küçük ve orta ölçekli yazma uygulamalarına uygun özellikler
ESC / POS komutları uyumlu
GB18030 Çince ve birçok uluslararası dikl desteği
Kaliteli Entegre yapı
Seri + USB veya Ethernet arayüzü
USB optimizasyon (PC portu yazıcı veya USB portu değiştiğinde aynı kalır)
Entegre Otokesme & mekanik

ZJIANG ZJ-5890K 58mm USB TERMAL MAKBUZ VE ADİSYON YAZICISI (90mm/sn + SİYAH RENK) (#447135711)
FATURALI – GARANTİLİ – (TSE ONAYLI) – CE SERTİFİKALI

POS-58 POS-5890 Termal Yazıcı Kurulumu

Öncelikle bu termal yazıcıyı sağlıklı olarak kullanmak için Windows 7 veya alt sürümü bir işletim sistemi kullanmanız gerekiyor.

POS 58 Sürücüsü indirin ve kurulumunu yapın.

Kurulum sırasında işletim sisteminizi seçin ve port olarak LPT1 portunu değiştirmeyin.

Kurulum sonrası açılan ekranda Bağlantı Noktalarına girin ve boşta olan bir usb portunu seçin.

Sınama sayfası basarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer 2 satır boş olarak çıktı veriyorsa yazıcı karakteri Çince’de kalmıştır. Bunu düzeltmek için talimatları görmek için yazıcı kapalıyken feed tuşuna basılı tutun ve tuşu bırakmadan açma kapama tuşundan yazıcıyı açın. Çıktı olarak gelecek bilgilendirmelere göre düzeltmeleri yapın.

yemek sepeti termal yazıcısı

yemek sepeti termal yazıcısı ; İstanbul bölgesi Ümraniye de mekanımız olmakta. Tüm Türkiye nin her yerine yemek sepeti için kullanılan termal yazıcı pişi olmazlardan birtanesi olarak kullanılmaya düzenlenerek yemek veya aparatıf tüm satışlar için gayet kullanışlı hizmete sunulmuştur.

yemek sepeti termal yazıcısı ne işe yarar

Yemek sepeti termal lokanta gibi yiyecek sektörü olan cafe, lokanta, pizzacı gibi tüm

yemek sepeti termal yazıcısı
yemek sepeti termal yazıcısı

insanların tüketeceği yiyecek sektörlerinde kullanılabilecek fiş sistemi olan termal yazıcı yada adlandırılan adisyon yerine geçebilen çok kullanışlı mekan sahıplerini rahatlığa ulaştıran bir sistemdir.

Yemeksepeti kullananlara veya yiyecek vede tüketiciler için çok cazıp kolay kullanışı olan adısyon fiş tarzı termal adıyla karsonıye siparışları için tasarlanmıştır. hızlıca sipariş ver. Canlı Müşteri Hizmeti. Seçilmiş Menü Fırsatları. Online Yemek Siparişi. Kapıda Ödeme Kolaylığı. Markalar: Burger King, McDonald’s, Little Caesars Pizza, Subway, Pizza Pizza, KFC, Pizza Hut, Caffè Nero, Popeye’s. gibi tarz sektörlerın işıne yarayacak sistemdir.

FY825X Termal Adisyon Yemek Sepeti Yazıcı

Geliştirilmiş ve güvenilir performans
Küçük ve orta ölçekli yazma uygulamalarına uygun özellikler
ESC / POS komutları uyumlu
GB18030 Çince ve birçok uluslararası dikl desteği
Kaliteli Entegre yapı
Seri + USB veya Ethernet arayüzü
USB optimizasyon (PC portu yazıcı veya USB portu değiştiğinde aynı kalır)
Entegre Otokesme & mekanik

ZJIANG ZJ-5890K 58mm USB TERMAL MAKBUZ VE ADİSYON YAZICISI (90mm/sn + SİYAH RENK) (#447135711)
FATURALI – GARANTİLİ – (TSE ONAYLI) – CE SERTİFİKALI

58MM USB TERMAL MAKBUZ VE ADİSYON YAZİCİSİADİSYON YAZICI 80MM ADİSYON YAZICI SAHİBİNDEN ADİSYON YAZICI KAĞIDI ADİSYON YAZICI PROGRAMI BARKOD YAZICI ETİKETİ BARKOD YAZICI İKİNCİ EL BARKOD YAZICI TAVSİYE ERA POS 8220 TERMAL YAZICI DRİVER HPRT PPT2A DİREK TERMAL BARKOD YAZICI İKİNCİ EL SATILIK ADİSYON YAZICI YEMEK SEPETİ UYUMLUKONYA İÇİNDE MOBİL TERMAL YAZICI NETWORK BARKOD YAZICI POS 58 PRİNTER DRİVER WİN7 POS58 TERMAL YAZICI DRİVER POS58 DRİVER GEZGİNLER POS58 DRİVER İNDİR POS58 DRİVER WİNDOWS 10 DOWNLOAD POS58 TERMAL YAZICI POSSİFY FY825X DRİVER KURULUMU POSSİFY TERMAL YAZICI İP DEĞİŞTİRME POSSİFY YAZICI YAZDIRMIYOR RESTORAN YAZICI AYARLARI SİPARİŞ YAZICI SİPARİŞ YAZICISI SÜRÜCÜ VE YAZILIM YÜKLEME TERMAL YAZICI YAZDIRMIYOR TERMAL YAZICI 80MM TERMAL YAZICI A4 TERMAL YAZICI SAHİBİNDEN TSC BARKOD YAZICI YAPIŞKANLI ETİKET YAZICI YAPIŞKANLI BARKOD YAZICI YEMEK SEPETİ UYUMLU TERMAL YAZİCİ